piątek, 28 lutego 2014

Dwie różne płcie, jedno odbicie

fot: http://adamakis.blogspot.com/2011/09/last-kiss.html

Nie wiadomo ile % wszystkich związków stanowią pary wyglądające jak rodzeństwo. Pewnym faktem jest jednak faktyczne występowanie tak niezwykłego fenomenu. I zastanawiające jest w tym, czy dana kobieta i dany mężczyzna przed poznaniem się wyglądali inaczej i w trakcie wspólnego życia upodobnili się twarzowo, czy  może wyglądali tak jak teraz, kiedy się jeszcze nie znali.

Niewykluczone jest podświadome dobieranie się w pary osób przypominających siebie. Sugerują tak badacze tacy jak Anthony Little, Tamsin Saxton, David Perrett. Wg innych naukowych wniosków (płynących m.in. z badań Roberta Zajonca) podobieństwo do siebie osób tworzących parę (nawet jeśli wcześniej raczej nie występowało lub było znikome) wzrasta z wiekiem, a dokładniej z długością spędzonego ze sobą życia. Im dłużej są ze sobą ludzie, tym bardziej się do siebie upodabniają (kluczowe rolę pełnią wspólne przeżycia i współodczuwanie). Czy tak faktycznie jest- oceńcie sami :) Obserwujcie też pary z otoczenia :)

Poniżej - filmik-prezentacja. To autentyczne fotografie osób nie spokrewnionych ze sobą, lecz będących parą! Zdjęcia autorstwa fotografa Tomasza Sikory z projektu "Nie do wiary- do pary" (2003) przestawiają pary z różnym stażem związku, zaś Leona Foggitta z projektu " Pary" (2009), ukazują osoby żyjące ze sobą minimum 20 lat.






Źródło i więcej zdjęć: 
http://www.leonfoggitt.com/the_couples
http://www.tomeksikora.eu/2003_nie_do_wiary.php

Więcej interesujących informacji w innych postach na blogu (http://naszaplec.blogspot.com/).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz