piątek, 21 marca 2014

Pozycja spania a doświadczenia senne

"Doktor Calvin Kai-Ching Yu z Uniwersytetu w Hongkongu przebadał niespełna 700 dorosłych osób (2/3 grupy stanowiły kobiety) i odkrył, jaki wpływ na nasze sny ma pozycja, którą przybieramy nocą.

Naukowiec doszedł do wniosku, że osoby, które śpią „brzuchem ku dołowi”, mają najbardziej emocjonujące sny – uprawiają w nich seks, padają ofiarami porywaczy, są związywani i tracą oddech, przeżywają ogniste romanse ze znanymi aktorami czy piosenkarzami, widzą UFO, występują w negliżu w miejscach publicznych. Wyniki badań opublikowano w amerykańskim magazynie „Dream”. Występowanie snów erotycznych w tej pozycji snu badacze tłumaczą faktem, że śpiąc na brzuchu, dostarczamy organizmowi znacznie mniej tlenu, przez co prawidłowa praca mózgu zostaje zakłócona i powstają w nim takie właśnie obrazy. Dr Yu odkrył, że śpiąc na brzuchu, kiedy nasze organy wewnętrzne są ściśnięte, prawdopodobieństwo pojawienia się snów erotycznych wzrasta. Jednakże powinniśmy traktować je nie jako zasadę, ale odstępstwo, które je potwierdza. 

Większość ludzi w ciągu kilku godzin snu zmienia pozycję wielokrotnie. Niemniej, z obserwacji naukowców wynika, że najczęściej śpimy na boku, plecach i brzuchu – w wymienionej kolejności. [...] Z badań z 2004 roku zatytułowanych „Sen i Hipnoza” (ang. Sleep and Hypnosis) wynika, że osoby, które śpią na lewym boku znacznie częściej mają koszmary nocne niż ci, którzy śpią na boku prawym. Osoby z drugiej grupy śnią o rzeczach pozytywnych i relaksujących. Choć naukowcy nie byli pewni, co jest powodem takiego stanu rzeczy, teoria wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej głosi, że prawa strona ciała jest odpowiedzialna za cechy męskie i siłę fizyczną, a lewa za intuicję, emocjonalność i kobiecość. U człowieka, który zostanie okaleczony po jednej ze stron, następuje zachwianie równowagi wewnętrznej – bez względu na płeć. Zatem zgodnie z chińskimi wierzeniami, spanie na lewej stronie może być źródłem bardzo niepokojących snów.

Dr Yu wierzy, że podczas snu mózg nie odcina się całkowicie od świata zewnętrznego i odbiera bodźce pochodzące z jego otoczenia. Mogą one mieć bezpośredni wpływ na to, o czym śnimy."

fot: http://i.wp.pl/a/f/jpeg/31048/pozycja_snu_infografika.jpeg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz